Zadbaj o baterię w swoim laptopie. Jak przedłużyć jej żywotność? Jakich błędów unikać?

Zadbaj o baterię w swoim laptopie. Jak przedłużyć jej żywotność? Jakich błędów unikać?
wrzesień 14 13:55 2016 Wydrukuj ten artykuł

Niesprawny akumulator w notebooku niejako przekreśla sensowność jego użytkowania. No bo co nam z niewielkich rozmiarów komputera, skoro nie możemy korzystać z niego „w terenie”, jako że jesteśmy uzależnieni od dostępności do gniazdka sieciowego. Dlatego kondycja baterii ma tak kolosalne znaczenie.

Eksploatacja baterii powinna przebiegać w sposób zalecany przez producenta. Wszystko po to, by możliwie jak najdłużej jej pojemność nie zmniejszała się, a w konsekwencji – aby czas pracy na baterii nie uległ diametralnemu skróceniu.

Starość nie radość

Istnieje wiele czynników wpływających na czas pracy baterii. Na niektóre z nich użytkownik może mieć realny wpływ, na niektóre – nie. W tej drugiej grupie z pewnością należy wymienić kwestię „wieku” akumulatora. Trudno oczekiwać, aby bateria działała tak samo dobrze po trzech latach regularnej eksploatacji, jak na samym jej początku. Na czas nie ma mocnych – nawet najlepsze jakościowo i najdroższe baterie zużywają się z biegiem lat, choćbyśmy nie wiem jak starannie i prawidłowo się z nimi obchodzili.

Ciepło, ciepło, cieplej, gorąco… i po baterii

Okazuje się, że niezwykle istotnym czynnikiem w kontekście żywotności baterii w laptopach jest… temperatura. Jeżeli komputer wydziela znaczące ilości ciepła (co może mieć związek ze źle zaprojektowanym lub niesprawnym systemem chłodzenia, czy choćby z częstą pracą na wymagających sprzętowo aplikacjach, np. grach), może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń baterii.

O jakich temperaturach mówimy w tym przypadku? Otóż, już 40 stopni Celsjusza może zmniejszyć wydajność baterii nawet o połowę! Dlatego tak ważne jest stałe monitorowanie temperatury podzespołów (istnieje sporo aplikacji służących do tego celu) i dbanie o system chłodzenia. To nie tylko dobry sposób na przedłużenie żywotności baterii, ale i środek zapobiegawczy przed wizytą naszego sprzętu w serwisie komputerowym.

Przechowuj prawidłowo, kiedy nie korzystasz

Prawidłowo to znaczy jak? Najlepiej tak, by nie narażać go na zbyt długie i intensywne działanie promieni słonecznych. Przechowywanie komputera na łóżku (co jest zwyczajem zadziwiająco wielu użytkowników) również nie jest najlepszym pomysłem. Podobnie w przypadku zakurzonych pomieszczeń bez dostępu do świeżego powietrza.

Odłącz komputer od sieci, nawet kiedy jesteś w domu

Daj popracować swojemu laptopowi na baterii. Jak głoszą producenci akumulatorów do laptopów, stałe „doładowywanie” zmniejsza znacząco wydajność baterii. Przy okazji warto pamiętać, aby nie rozładowywać baterii do zera.

Co jeśli bateria padła na amen?

Cóż, wówczas trzeba wymienić ją na nową. I tutaj rada dla wszystkich – nie warto bawić się w zamienniki, które nie tylko nie dorównują jakością oryginałom, ale i mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń w Waszym komputerze.

naprawakomputerowczestochowa.pl

  Article "tagged" as:
  Categories:
Napisz komentarz...

0 Comments

Nie ma jeszcze komentarzy

Możesz być pierwszym, który napisze komentarz.

Dodaj komentarz

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.