Komu Oscar, komu Premier League, czyli o komputerach bawiących się w jasnowidzenie

Komu Oscar, komu Premier League, czyli o komputerach bawiących się w jasnowidzenie
styczeń 24 11:38 2017 Wydrukuj ten artykuł

Przywykliśmy już do zabaw, w których zwierzęta biorą udział w typowaniu, na przykład wyników meczów. Ośmiornica Paul, na przykład, nie żyjąca już od blisko siedmiu lat, przewidująca wyniki meczów piłkarskiej reprezentacji Niemiec na turniejach w 2008 i 2010 roku, ma nawet swoją stronę na Wikipedii. O ile w przypadku zwierząt był to pewien rodzaj zabawy, tak już komputery przewidujące przyszłość na podstawie analiz brzmią znacznie poważniej.

Zwycięzców tegorocznej gali Oscarów poznaliśmy… jeszcze przed nominacjami

Można się rozejść, zaoszczędzić czas i pieniądze, bo i tak wiadomo, kto wygra. Według oprogramowania stworzonego przez Luminoso Technologies zdobywcą Oscara w kategorii najlepszy film zostanie „Jakie” w reżyserii Pablo Larraina.
Skąd taki werdykt? Na podstawie analiz recenzji filmowych, tworzonych przez użytkowników serwisu IDMb (skupiono się jedynie na pierwszej pięćdziesiątce najlepszych filmów według średniej oceny w serwisie). Komputery przeanalizował blisko 80 tysięcy recenzji, między innymi pod kątem obecnego w nich słownictwa. I tak udało się znaleźć szereg interesujących powiązań między niektórymi leksemami a werdyktami Amerykańskiej Akademii filmowej. Na przykład leksemy typu „horror” czy „narracja” znacząco „zmniejszały” szanse filmu na otrzymanie upragnionej statuetki. W przeciwieństwie na przykład do leksemu „arcydzieło”, który te szanse zwiększa.

Znamy zwycięzcę Premier League… już na półmetku sezonu

A to wszystko za sprawą Sports Analytics Machine (w skrócie SAM), superkomputera z Uniwerystetu z Salford. Podczas analizy SAM brał pod uwagę wiele czynników, między innymi: dotychczasową formę zawodników wszystkich drużyn, warunki pogodowe i ich powiązania (!) z narodowościami poszczególnych piłkarzy, statystyki czy też historię bezpośrednich spotkań między drużynami X i Y.

I tak SAM świetlaną przyszłość wywróżył aktualnie przewodzącej w tabeli Premier League – Chelsea. Niespodzianką jest kwestia wicemistrzostwa. Według SAM-a drugie miejsce w tabeli na koniec sezonu zajmować będzie Tottenham. Inną niespodzianką jest piąte miejsce Arsenalu. Jeśli ten scenariusz by się ziścił, drużyna Wengera po raz pierwszy od 21 lat nie zagrałaby w Lidze Mistrzów. Aktualny mistrz Anglii, według analiz Sama, uplasuje się dopiero na dziesiątej lokacie.

Czy komputerowe analizy na EURO 2016 się sprawdziły?

No właśnie oprogramowanie Microsoftu okazało się pod tym względem zawodne, ponieważ turniej wygrać mieli Niemcy, a wygrali, jak wiadomo, Portugalczycy. Czy w przypadku dwóch powyższych przykładów będzie tak samo? O tym przekonamy się już wkrótce.

Servecom.pl

  Categories:
Napisz komentarz...

0 Comments

Nie ma jeszcze komentarzy

Możesz być pierwszym, który napisze komentarz.

Dodaj komentarz

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.