Nowy atak na użytkowników serwisu Allegro.pl – zainfekowane pliki Worda

by Redakcja | 27 października 2016 08:55

Kaspersky Lab Polska informuje o pojawieniu się nowego ataku na użytkowników serwisu Allegro.pl. Wiadomości e-mail wysłane w ramach ataku zawierają dokument programu Microsoft Word, uruchomienie którego powoduje automatyczne pobranie trojana instalującego w systemie kolejne szkodliwe programy.

Treść wiadomości o temacie „Blokada Twojego konta Allegro” docierającej do użytkowników internetu ze sfałszowanego adresu powiadomienia@allegro.pl (w rzeczywistości wiadomości wysyłane są z innych adresów, które nie znajdują się w domenie @allegro.pl) wygląda następująco (zachowano pisownię oryginalną) (pro4it.pl[1]):

„Twoje konto allegro zostanie wkrótce zablokowane z powodu umieszczania w opisie Twojej aukcji „[Name]”


tresci niezgodnych z regulaminem Allegro.


Szczególy na temat bledów w aukcji oraz blokady Twojego konta znajdziesz w dokumencie tekstowym Allegro-05-2014-52556.doc

Przeslanym w zalaczniku wiadomosci.Z Powazaniem Mariusz Lichowicz


Dzial Intendentury i Monitoringu Allegro”

klp_zainfekowana_wiadomosc_allegro_czerwiec_20141

Do wiadomości załączony jest dokument programu MS Word, uruchomienie którego powoduje automatyczną aktywację trojana, który z kolei instaluje w atakowanym systemie dalsze szkodliwe programy. Należy mieć świadomość tego, że cyberprzestępcy mogą kontynuować atak i przygotować kolejną partię wiadomości e-mail z innym załącznikiem, a nawet z wykorzystaniem wizerunku innej firmy.

Kaspersky Lab Polska podkreśla, że serwis Allegro.pl nie ma nic wspólnego z wysyłaniem wiadomości e-mail docierających do użytkowników w ramach omawianego ataku. Cyberprzestępcy wykorzystali wizerunek firmy, aby zwiększyć zasięg swoich szkodliwych działań.

Użytkownicy produktów Kaspersky Lab są w pełni chronieni przed tym zagrożeniem – rozwiązania bezpieczeństwa firmy wykrywają atak jako Trojan-Downloader.MSWord.Agent.x.

Kaspersky Lab Polska przypomina wszystkim użytkownikom internetu, że należy traktować z ograniczonym zaufaniem wiadomości e-mail zawierające odsyłacze. W razie najmniejszych choćby wątpliwości co do legalności wiadomości, najlepiej potwierdzić jej pochodzenie u źródła.

„Wszelkie wiadomości zawierające załączniki lub odsyłacze powinniśmy traktować z ograniczonym zaufaniem i powstrzymać się przed klikaniem/uruchamianiem takich zasobów” – mówi Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab Polska. „Samą wiadomość najlepiej przeskanować programem antywirusowym oraz poinformować firmę (w tym przypadku Allegro) o podejrzanym e-mailu”.

źródło: Kaspersky Lab Polska

Endnotes:
  1. pro4it.pl: http://www.pro4it.pl/

Source URL: https://webit24.pl/nowy-atak-uzytkownikow-serwisu-allegro-pl-zainfekowane-pliki-worda/