Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie?

Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie?
marzec 05 11:43 2016 Wydrukuj ten artykuł

Bateria zaczyna tracić swoją pojemność już po 200-300 cyklach ładowania. Od porad jak temu przeciwdziałać aż roi się w Internecie. Większość z nich to tzw. „urban legend” -powtarzane od lat, ale nie mające uzasadnienia przy obecnych technologiach.

Czy możesz „przeładować” baterię?

Najczęściej można się spotkać z zaleceniem wyjmowania baterii podczas pracy na zasilaczu oraz ładowania jej dopiero po pełnym rozładowaniu. Oba te stwierdzenia już się zdezaktualizowały. Po prostu – prawidłowo działający zasilacz nie jest w stanie „przeładować” baterii, a informacje o cyklach ładowania pochodzą od starszych modeli, gdzie używany był nikiel. Obecnie w bateriach stosuje się lit, któremu ładowanie w dowolnym momencie zupełnie nie szkodzi.

Uważaj na wysoką temperaturę i wilgoć

Nie oznacza to jednak, że nowoczesne baterie są odporne na wszystko. Narażenie komputera na wysokie temperatury i wilgoć, podobnie jak dopuszczenie do wyłączenia się z powodu rozładowania baterii to realne zagrożenia dla ich żywotności. Unikaj więc ciągłych cyklów rozładowywania i ponownego naładowywania baterii, warto ustawić poziom alarmu o niskim stanie baterii na ok. 20-30% jej naładowania.

– Obecnie dbanie o baterię to przede wszystkim unikanie jej przegrzania i zawilgocenia. Upał to śmierć dla baterii, więc kilkukrotne zostawienie laptopa latem w samochodzie może znacznie skrócić jej żywotność – mówi Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG.

  Categories:
Napisz komentarz...

0 Comments

Nie ma jeszcze komentarzy

Możesz być pierwszym, który napisze komentarz.

Dodaj komentarz

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.