Drugie życie laptopa, czyli skup zamiast śmietnika

Drugie życie laptopa, czyli skup zamiast śmietnika
kwiecień 21 05:43 2017 Wydrukuj ten artykuł

Nie tak dawno mój sfatygowany, przez długie lata używany Lenovo usłyszał wyrok – elektroniczny pochówek. No bo co mi z komputera, który zapadł w demencję starczą i przestał reagować nawet na mocniejsze wciśnięcia przycisku POWER? Owszem, mógłbym wskrzesić trupa, przeznaczając środki na jego leczenie i rehabilitację… ale po co?

A więc śmietnik. Próby wciśnięcia laptopa na komputerowy outlet spełzły na niczym. Nikt Cię nie chce, komputerku, taki jesteś stary i bezużyteczny. Jeszcze gdybyś był MacBookiem, mógłbym zamieścić twoje fotki na allegro i opatrzyć podpisem: „uszkodzony używany Apple”, a wtedy na pewno ktoś by Cię kupił, choćby dla tego pogryzionego jabłka, którego nie masz. Choćby dla samego faktu posiadania czegoś z tym upragnionym logo, nawet jeśli byłoby to bezużyteczne.

Już uchylałem klapę śmietnika, kiedy nagle przemówił do mnie wewnętrzny głos, który rzekł: „nie tak szybko, kolego. Zanim wrzucić do kubła tego oto Lenovo, daj mu jeszcze jedną, ostatnią szansę. Oddaj go na skup. To, że jest bezużyteczny jako całość nie oznacza, że nie może sprawdzić się jako dawca organów. Może jest w nim jeszcze coś sprawnego? Choćby klawisz enter, dioda sygnalizująca pracę dysku twardego, cokolwiek…”.

Udałem się więc do firmy skupującej używane i poleasingowe komputery. I wyobraźcie sobie, że pochylili się nad moim wiekowym złomem, powiedzieli „bierzemy” i jeszcze mi za niego zapłacili. Co prawda kwota, jaką otrzymałem, nie wystarczyła nawet na podstawowe spożywcze zakupy (chleb + masło + mleko + ser + kilka plasterków szynki), ale zawsze to lepsze niż nic. A właśnie nic dostałbym za wyrzucenie laptopa na śmietnik.

Oczywiście mój przypadek zakrawa na skrajność, niemniej jednak sama idea skupu używanych laptopów i przygotowywania ich do „życia po śmierci” jest jak najbardziej słuszna, godna zainteresowania i przemyślenia, jeżeli nie wiemy, co zrobić ze starym sfatygowanym komputerem, którego usiłujemy się pozbyć.

Firm skupujących używane i poleasingowe laptopy jest już na rynku tyle, że głowa mała. Kto wie, być może sprzęt, który Ty uważasz za bezużyteczny, po mniejszej lub większej reanimacji i rehabilitacji jest w stanie posłużyć komuś innemu jeszcze przez dobrych kilka lat?

pro4it.pl

  Categories:
Napisz komentarz...

0 Comments

Nie ma jeszcze komentarzy

Możesz być pierwszym, który napisze komentarz.

Dodaj komentarz

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.