Chciałbyś wyczyścić swojego laptopa, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Podpowiemy Ci!

Chciałbyś wyczyścić swojego laptopa, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Podpowiemy Ci!
wrzesień 14 12:59 2016 Wydrukuj ten artykuł

Jak laptop zbudowany jest, każdy widzi. Ale nie każdy wie, że taka budowa sprzyja przyciąganiu kurzu tudzież różnorakich zabrudzeń. Największe bęcki z tym temacie zbierają w pierwszej kolejności: matryca, klawiatura i system chłodzenia.

O ile brud na dwóch pierwszych wpływa przede wszystkim na aspekt wizualny (brudna matryca dodatkowo generuje zwiększone występowanie śmieszków piszących na niej palcem: „brudas”), tak kurz osiadający na elementach układu chłodzenia może mieć zauważalny wpływ na kondycję całego komputera, co zwykle objawia się jego przegrzewaniem, wyłączaniem, a czasem nawet trwałym, nieodwracalnym uszkodzeniem niektórych podzespołów (np. układu graficznego).

Jeśli zatem chcesz uniknąć przymusowej „hospitalizacji” swojego sprzętu w serwisie komputerów, niniejszy – krótki skądinąd – poradnik jest właśnie dla Ciebie.

Czyścimy matrycę

Co będzie nam potrzebne? Dwie ściereczki (najlepiej z mikrofibry), w ostateczności chusteczki lub papierowy ręcznik (w ostateczności, ponieważ pod wpływem wilgoci mogą zostawiać na matrycy drobne okruchy), a także płyn do mycia szyb lub specjalny płyn do czyszczenia ekranów LCD.

Jedną ze ściereczek spryskujemy płynem i wycieramy ekran „na mokro”. UWAGA! Nie należy spryskiwać bezpośrednio ekranu laptopa, ponieważ ciecz może dostać się za matrycę i spowodować zwarcie. Następnie bierzemy do rąk suchą szmatkę i to nią właśnie kończymy cały zabieg.

Jak czyścić klawiaturę?

Czyszczenie klawiatury to czynność, która uświadomi Wam poziom Waszej niechlujności. Im więcej ciekawych „rzeczy” znajdziecie podczas jej czyszczenia, tym bardziej powinien Was ten fakt zaniepokoić.

Ale przejdźmy do rzeczy. Dobrym sposobem jest w tym przypadku strumień sprężonego powietrza, który należy skierować w przerwy pomiędzy klawiszami. Jeśli to Wam nie wystarcza, możecie skorzystać ze szczoteczki do zębów/patyczka do uszu/pędzelka, którym – w mniejszym lub większym stopniu – wymieciecie brud zza klawiszy. Najbardziej zdesperowanym i cierpliwym zalecam użycie karteczek samoprzylepnych, które należy wsunąć między klawisze.

Ważna UWAGA. Nie odrywajcie klawiszy, bo potem będą odrywać się „nieproszone” i zrezygnujcie z pomysłu wciągania brudu odkurzaczem. Zaufajcie mi, to nie jest dobry pomysł.

Na koniec najtrudniejsze, czyli układ chłodzenia

Po pierwsze – sprężone powietrze. Po drugie – wymiana pasty termoprzewodzącej (ale tylko jeśli ma się o tym elementarne choćby pojęcie). Po trzecie – serwis laptopów. Dlaczego serwis? Bo jeżeli jesteście laikami w temacie, to za cenę oscylującą wokół 100 złotych kupujecie sobie pewność, że „trzewia” komputera zostaną wyczyszczone, a przy tym nic nie ulegnie uszkodzeniu, a nawet jeśli ulegnie, to odpowiadać za to będzie serwis.

Mimo wszystko jednak, tak w ramach podsumowania, warto pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego pomyślcie o możliwych konsekwencjach, kiedy następnym razem będziecie trzymać komputer na kołdrze

notek-serwis.pl

  Article "tagged" as:
  Categories:
Napisz komentarz...

0 Comments

Nie ma jeszcze komentarzy

Możesz być pierwszym, który napisze komentarz.

Dodaj komentarz

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.